fbpx

Pár slov k implikované volatilitě (Implied Volatility)

Úspěch není náhoda. Úspěch je volba!

Pár slov k implikované volatilitě (Implied Volatility)

Co je implikovaná volatilita? Implikovaná volatilita nám říká nějakou předpověď, jaká je pravděpodobnost změny ceny podkladového aktiva. Podle implikované volatility obchodníci často odhadují budoucí ceny opčních kontraktů.

To znamená, že jde pouze o odhad budoucích cen (na obě strany), nikoliv o skutečný údaj, kam půjdou. Zkrátka implikovaná volatilita předpovídá  pohyb, ale neudává směr pohybu!

Implikovaná volatilita není totéž, co historická volatilita. Historická volatilita měří pouze minulé změny na trhu a určuje na základě toho jaké byly skutečné výsledky volatility.

Vysoká implikovaná volatilita často vede k vysokým opčním cenám a naopak. Implikovaná volatilita zpravidla roste při medvědím trhu, a klesá při býčím.

Implikovaná volatilita je založena pouze na cenách (číslech) a ne na fundamentech. Nabídka, poptávka a časová hodnota jsou hlavními proměnnými pro výpočet implikované volatility.

Když je po podkladovém aktivu vysoká poptávka, tak jeho cena roste. Stejně tak začne růst implikovaná volatilita, která zvýší opční ceny kvůli rizikové povaze opce. Důležitým faktorem je také čas do vypršení opce. Opce, kterým zbývá spoustu času do vypršení kontraktu mají zpravidla vyšší implikovanou volatilitu. Rozuměj tomu tak, že je zde velká pravděpodobnost změny ceny podkladového aktiva (větší pohyby) a vyšší pravděpodobnost, že opce skončí v penězích (ITM).

Implikovaná volatilita se označuje řeckým písmenem Sigma. Často se vyjadřuje v procentech.

Implikovanou volatilitu lze určit pomocí modelu oceňování opcí. Je jedinou proměnnou, která nelze z trhu přímo vyčíst.

Pro oceňování opcí se používá například matematický Black-Scholesův model a Binomický model. O těchto modelech velice krátce napíšu dvě poslední kapitoly, které Tě čekají. Ale jsou jen pro zájemce. Opravdu tomu nemusíš rozumět. Opční ceny se k Tobě dostávájí skrze obchodní platformy již vypočítané.

***

Tento článek je vyňat z knihy Chceš pochopit opce?, kterou jsem napsal na žádost několika z vás. Pokud si ji chceš celou přečíst už dnes, stáhni si celou knihu ZDARMA kliknutím na její obálku níže.  

***

Máš jakýkoliv dotaz na svého brokera, nebo chceš pomoci se založením účtu? Přidej se do skupiny na Facebooku:

Interactive Brokers - https://www.facebook.com/groups/3066081436968059

DeGiro - https://www.facebook.com/groups/470168704825464

Trading 212 - https://www.facebook.com/groups/461483392253639

XTB - https://www.facebook.com/groups/242466764682430

Fio e-Broker - https://www.facebook.com/groups/668095940870592

LYNX Broker - https://www.facebook.com/groups/302071071962948

***

Chceš diskutovat s ostatními o tvých investičních plánech nebo nám něco sdělit? Přidej se sem: Akcie, Finanční trhy, Investice - Nová skupina od 31.12.2022 - https://www.facebook.com/groups/717903706577998

***

Pokud rád čteš mé příspěvky a komentáře k tématu burzy, dej si „do lajku“ facebookovou stránku Investování pro všechny. Tak Ti neunikne ani jeden článek ode mne. Děkuji pěkně.

TENTO ČLÁNEK ZAŘAZUJI I DO VZDĚLÁVACÍ SEKCE „NASTUDUJ SI“, KTERÁ JE UMÍSTĚNA ZDE, NA TOMTO WEBU.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,