fbpx

Znáte historii ETF?

Úspěch není náhoda. Úspěch je volba!

Znáte historii ETF?

ETF se stalo oblíbeným investičním nástrojem pro drobné investory. Jak jsme si již řekli, jsou méně nákladné, než podílové fondy a nabízejí skvělou diverzifikaci. Existuje obrovské množství ETF, které se na burzách veřejně obchodují.

ETFka jsou dnes tak populární, že někteří brokeři se až předhání v tom, že široké veřejnosti nabízejí obchodování ETF zdarma. Na tohle ale pozor, nikdy nic zadarmo nemáte. Nákup takového ETF může být prodražen o velký cenový rozdíl mezi aktuální nabídkou a poptávkou – tzv. spread. O tom ale někdy příště.

Podívejme se v krátkosti na to, jak ETF vzniklo.

Investování do indexu

ETF vzniklo jako následek investování do akciového indexu. Už dávno existovaly různé uzavřené fondy, které byly vytvářeny s myšlenkou toho, že budou dávat investorům možnost investovat do konkrétniho typu aktiva.

Nic z toho se nepodobalo tomu, co dnes nazýváme ETFkem. V USA probíhály různé akademické výzkumy, které zkoumaly výhody pasivního investování. Těchto výzkumů se chytly dvě americké banky. Wells Fargo a American National Bank. Tyto banky v roce 1973 vytvořily indexové podílové fondy, ovšem pouze pro institucionální investory – ruzuměj pro milionáře, firmy…

Na Silvestra o dva roky později bylo zahájeno obchodování prvního, veřejně obchodovaného, indexového podílového fondu. Tento fond byl založen legendárním investorem Johnem Bogle.

Tento první veřejně obchodovaný investiční fond sledoval index S&P 500. Někteří se tomuto malému fondu vysmívali a měli Bogleho za pošetilce. Na začátku měl fond aktiva o hodnotě pouhých 11 milionů dolarů. Když v roce 2019 John Bogle umřel, tak hodnota tohoto fondu činila 441 miliard USD.

Postupem času i laická veřejnost měla chuť do těchto indexových fondů investovat, a tak se různé investiční domy předháněly v tom, kdo nabídne nejlepší podmínky pro tento typ investování. Začaly vznikat první pasivně řízené podílové fondy, které se snažily sledovat akciové indexy. Velkou pomoc umožnil tehdejší nástup užívání počítačů.

Narození ETFka

Prvním skutečným pokusem o něco jako ETF bylo spuštění tzv. indexových účastnických akcií pro S&P 500 v roce 1989. Zájem z řad veřejnosti byl ohromný, nicméně federální soud rozhodl, že tento fond bude fungovat podobně jako futures kontrakty. A to i přesto, že byly zajištěny jako akcie. Takže se s tímto fondem mohlo obchodovat pouze na futures burze.

Dalším pokusem o ETF bylo vytvoření moderního burzovního fondu na burze v Torontu o rok později. Vznikl tzv. Toronto 35 Index Participation Units (TIPs 35 – možná jste o něm slyšeli). Tento fond sledoval index TSE-35. Tedy akcie třicetipěti největším firem, které se obchodovaly na burze v Torontu.

V roce 1993 se už narodilo skutečné ETF, které emitovala (vydala) společnost State Street Global Investors. Toto ETF nese název S&P 500 Trust ETF. Říká se mu Spider a obchoduje se dodnes.

Ve velkém množství další ETF začala vznikat až kolem roku 2000. Do tohoto businessu se zapojily velké obchodní domy včele se společností Barclays a Vanguard. Kromě pasivně řízených ETF začaly vznikat také ETF aktivně řízená.

K únoru 2021 existuje 160 různých emitentů ETF. Seznam těch, které stojí za to, naleznete ZDE.

Počet ETF neustále roste

Z jednoho ETFka na světe jsme měli po dotCOM krizi na trhu více než 102 ETFfek. Po finanční krizi to bylo více než tisíc. Tato ETF už nesledují pouze pasivně akciové indexy.

Přední emitenti začínají být podnikaví a vytvařejí nejrůznější ETF, například specializované do určitých průmyslových sektorů, nebo vytvářejí týmy lidí, které investice aktivně řídí.

V květnu 2020 je registrováno a obchodováno více než 7 tisíc různých ETF.

Už v roce 2003 příliv pěněz do ETF převýšil příliv peněz do klasických podílových fondů.

A tím bych zkrácenou historii o ETF ukončil. Na Internetu se můžete dočíst samozřejmě více.

***

Máš jakýkoliv dotaz na svého brokera, nebo chceš pomoci se založením účtu? Přidej se do skupiny na Facebooku:

Interactive Brokers - https://www.facebook.com/groups/3066081436968059

DeGiro - https://www.facebook.com/groups/470168704825464

Trading 212 - https://www.facebook.com/groups/461483392253639

XTB - https://www.facebook.com/groups/242466764682430

Fio e-Broker - https://www.facebook.com/groups/668095940870592

LYNX Broker - https://www.facebook.com/groups/302071071962948

***

Chceš diskutovat s ostatními o tvých investičních plánech nebo nám něco sdělit? Přidej se sem: Akcie, Finanční trhy, Investice - Nová skupina od 31.12.2022 - https://www.facebook.com/groups/717903706577998

***

Pokud rád čteš mé příspěvky a komentáře k tématu burzy, dej si „do lajku“ facebookovou stránku Investování pro všechny. Tak Ti neunikne ani jeden článek ode mne. Děkuji pěkně.

TENTO ČLÁNEK ZAŘAZUJI I DO VZDĚLÁVACÍ SEKCE „NASTUDUJ SI“, KTERÁ JE UMÍSTĚNA ZDE, NA TOMTO WEBU.

Tags: , , , , , ,