fbpx

Filmy z burzovního prostředí

Úspěch není náhoda. Úspěch je volba!

Filmy z burzovního prostředí

Abyste se i trochu zrelaxovali a odpočinuli si, přináším vám seznam několika filmů, které se točí okolo burzy a finančního světa.

Jsou to komedie, dramata i dokumenty a seriály. Sám jsem všechny ještě neviděl.

Po kliknutí na název filmu v nadpise se dostanete do Česko-Slovenské Fimové Databáze, kde naleznete bližší popis k jednotlivým snímkům. Trailer příkládám přímo pod popis filmu.

Seznam je řazen chronologicky.

1) Trading Places (1983) – Záměna

Mladý a úspěšný obchodník s komoditami Louis Winthorpe III a pouliční podvodníček Billy Ray Valentine si ze dne na den musejí vyměnit svá místa, která jim byla dávno určena v jejich životě. To je ale pouhý začátek důmyslných intrik, v jejichž pozadí stojí dva starší namyšlení boháči Randolph a Mortimer. Pro ně je to pouhý “vědecký experiment” v ceně jednoho dolaru. Zato mladý Louis Winthorpe III je zcela pokořen svým nečekaným společenským pádem dolů. Jeho nový zástupce si zase brzy nachází své místo ve světě bohatých. Každá hra má však nejen svá pravidla, ale také slabiny umožňující vzniklou situaci nějak využít…

2) Wall Street I (1987)

Nová bitva Olivera Stonea se odehrává na Wall Streetu, v místě, kde se obchoduje za odměnu a vynaloženou sílu. Na jedné straně jsou tu bezohlední milionáři, na straně druhé přehnaně iniciativní nováčci. Dva muži obchodují se svými ženami, rodinami a zároveň proti přesile finančního světa.

3) The Bonfire of the Vanities (1990) – Ohňostroj marnosti

Sherman McCoy, úspěšný muž z Wall Streetu, má přepychový dům, rodinu a milenku Marii. Jednoho dne ji veze z letiště a na dálničním nájezdu omylem zahne do Bronxu. Tváří v tvář světu bídy a zločinu propadnou oba hysterii. Zatímco Sherman odstraňuje z cesty překážku, přiblíží se k autu dvojice černochů. Marie zpanikaří a jednoho z nich vozem porazí. Na policii však nehodu nenahlásí. Všichni, kdo s nehodou přišli do kontaktu, se ji snaží “nafouknout” a vytěžit z ní co nejvíc pro sebe. Nikomu nejde o spravedlnost, ale o manipulaci s fakty ve vlastní prospěch. Sherman je obviněn a málem odsouzen. Díky Petrovi, kterého přece jen začne zajímat pravda, však skutečnost vyjde najevo. Život všech je ovšem zásadně poznamenán.

4) Glengarry Glen Ross (1992) – Konkurenti

            Přepis úspěšné divadelní hry nás zavádí do realitní kanceláře, jejíž čtyři zaměstnanci jsou nuceni zúčastnit se podivné “soutěže” – mají do čtyřiadvaceti hodin co nejvýhodněji prodat bezcenné pozemky. Vítěz vyhraje luxusní auto, poražený dostane padáka. Každý ze zaměstnanců zvolí jinou metodu, jak obstát.

5) Barbarians at the Gate (1993) – Barbaři za branou

            New York City 1988. Wall Street je místem, kde se má uskutečnit největší obchod století, největší korporační fúze v dějinách, formou spekulativního “vykoupení” akcií dobře se rozvíjející se společnosti, která ale patří někomu jinému. V sázce této aukční války je 25 miliard dolarů představující hodnotu společnosti R.J.R. Nabisca, která se dostala do uměle vyvolaných potíží. Roztáčí se kolotoč, ve kterém se cítí ošizeni všichni dravci z Wall Street, kteří byli z tohoto obchodu vyšachováni. Tito barbaři za branami hrozí válkou… Film byl natočen podle skutečné události. Jména společností jsou skutečná, jména postav jsou pozměněná.

6) π (1998) – Pí

Max je geniální matematik, který dokáže spojit svou jedinečnou mysl s nejnovější technikou. Za pomoci vlastnoručně sestrojeného přístroje se pokouší zjistit, zda se nějak nedá předpovědět hodnota akcií na burze. Jeho skutečné cíle však míří ještě dál a chce pochopit nepochopitelné. Jeho aktivity začnou brzy zajímat představitele ortodoxní židovské sekty a vysoce postavené lidi z Wall Street..

7) Rogue Trader (1999) – Makléř

             Drama vychází ze skutečných událostí, které ve své autobiografické knize Podvodník popsal burzovní makléř Nick Leeson. Tenhle sympatický muž, který pracoval v singapurské pobočce prominentní londýnské banky Barings Bank, ji totiž dokázal svými obchody na burze úplně zničit. Ambiciozní Nick je svým způsobem finanční génius _ má totiž “čuch” na rozpoznání slabin elektronických peněžních transakcí a navíc velice rád riskuje. Tak se stane, že podlehne pokušení a vkročí do bludného kruhu odvážných burzovních operací bez vlastních prostředků, které mohou vynést spoustu peněz. Pokud však nevyjdou, položí na lopatky i tak bohatou firmu, jakou je jedna z nejstarších bank světa.

8) American Psycho (2000) – Americké psycho

            Patrick Bateman je mladý ambiciózní finančník, který je tam, kde chtěl být. Žije na Manhattanu, má snoubenku, pracovní postup. Co ho však vede k tomu, stát se krvavým zabijákem, ví jen on sám.

9) Boiler Room (2000) – Riziko

            V hantýrce mladých zaměstnanců makléřské firmy J. T. Marlin se tak označuje velká místnost plná yuppíků, kteří jeden přes druhého hovoří do telefonů, aby prodali co nejvíce akcií, a co nejdříve tak získali milionové bohatství. Na to, aby sem nastoupili, nepotřebovali žádné speciální vzdělání, to je spíše přítěží. Tady platí jediné: dřít, dřít a zase dřít, žádná osmihodinová pracovní doba, žádná dovolená a do roka jsi milionář, budeš mít luxusní byt, Ferrari a všechny možné další hračky úspěšných mladých mužů. Devatenáctiletý Seth (Giovanni Ribisi) zanechal studia na univerzitě a rozjel svůj soukromý podnik nelegální kasino přímo ve svém domě. Jeho otci, federálnímu soudci (Ron Rifkin), se nezamlouvá ani jedno z těchto rozhodnutí. A tak když Seth dostane od jednoho z návštěvníků svého kasina tip na zaměstnání u J. T. Marlin, dlouho neváhá. Doufá, že se mu brzy podaří dosáhnout obou cílů, jež si vytyčil získat zpět úctu svého otce a vydělat milion.

10) The Unshredded Truth About Enron (2003) – Chamtiví lháři

            V březnu roku 2001 dostal mladý Brian Cruver nabídku pracovat jako náborář v americkém energetickém gigantu Enron, který byl toho času sedmou největší firmou ve Státech. Měl za sebou střední školu, tři obchodní fakulty a pocit, že jako zaměstnanec této věhlasné firmy vstupuje do první ligy. Ještě ke konci téhož roku – 3. prosince – ale kvůli rozsáhlým účetním podvodům společnost zbankrotovala. Vzala práci desetitisícům nevinných lidí, připravila je o životní úspory a přivodila krach penzijních fondů. Celkový objem ztrát dosáhl 25 miliard dolarů. Drama na základě skutečné události zachycuje smutně proslulý skandál viděný pohledem očitého svědka, jednoho z těch, kteří pro firmu pracovali.

11) Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)

            Dokument natočený podle stejnojmenné knihy novinářů magazínu Fortune (Bethany Mclean, Peter Elkind), který popisuje jeden z největších finančních skandálů v americké historii. Enron byla americká energetická společnost se sídlem ve městě Houston v Texasu. Svého času sedmá největší, zaměstnávající přes 20 000 lidí. Snímek zachycuje vzestup a pád společnosti na pozadí osobních příběhů lidí z vedení společnosti (Ken Lay, Jeffrey Skilling, Andrew Fastow, Lou Pai), kteří svými činy dovedli společnost k vyhlášení bankrotu v lednu 2002. Divákovi je formou výpovědí autorů knihy, bývalých zaměstnanců, akciových analytiků, reportérů a politiků předkládáno svědectví o bezbřehém riskování vedení společnosti na energetickém trhu, o falšování a manipulaci s účetními knihami a amorálnosti jednání. Příběh společnosti, po jejímž bankrotu ztratili zaměstnanci a investoři miliardy dolarů.

12) I.O.U.S.A. (2008) – Světová krize: Co nás čeká?

            Spojené státy americké jako jedna z nejbohatších zemí světa nejsou bez ekonomických problémů, jak by se s odhlédnutím od nynější světové finanční krize mohlo zdát. Režisér dokumentu Patrick Creadon se zabývá fiskální politikou USA, tedy státními zásahy týkajícími se hospodářské prosperity. Sleduje růst zadlužení země, jeho příčiny a případná řešení. Film, který místo nic neříkajících čísel používá přehledné grafy a animace propojené vhodně s dalšími informacemi, jako je například osobnost a práce prezidenta, překvapivě odhaluje svět ekonomiky i vysoké politiky. Druhý pohled reprezentují ve filmu ankety s občany a občankami USA, kteří nemají o míře zadlužení či o postupech půjčování peněz do státní pokladny vůbec tušení.

13) The Ascent of Money (2008) – Vzestup peněz

Šestidílný dokumentární seriál provázený profesorem Niallem Fergusonem popisuje historii vzniku různých finančních nástrojů jako jsou například dluhopisy, aby nám pomohl pochopit vznik poslední finanční krize.

14) 1929: The Great Crash (2009) – 1929: Velký krach

V roce 1919 Spojené státy sklízely ovoce svého vítězství a dominance po první světové válce, zatímco Británie a její evropští spojenci zůstaly po válce finančně vyčerpané. Americké hospodářství naopak vzkvétalo a svět tančil podle amerického rytmu. Lehce dostupné úvěry a masová výroba vytvořily na počátku 20. let půdu pro éru vysoké spotřeby, která neměla obdoby. Trh akcií rostl a počet investorů se zvyšoval. Ve velkém si půjčovali peníze a měnili za hotové. V roce 1928 trh vzrostl za pouhých 12 měsíců o 50 procent. Pak ale udeřila katastrofa. V říjnu 1929 v průběhu šesti děsivých a zoufalých dnů poklesla hodnota akcií na newyorské burze o třetinu. Lidé přišli dohromady o více než 25 miliard dolarů. Později došlo ke krachu tří tisíc bank, které s sebou vzaly i úspory svých klientů. Pád trhu vyústil v ničivou celosvětovou krizi, která trvala až do druhé světové války. Akcie dosáhly své původní hodnoty až v roce 1954. Sledujte vyprávění o finanční katastrofě, o níž jsme doufali, že už se nemůže nikdy opakovat.

15) Quants – The Alchemists Of Wall Street (2010) – Quanti – Alchymisté z Wall St.

Quanti jsou matematičtí géniové a programátoři ve strojovně našeho globálního finančnictví. Mají na svědomí produkty, které hýbají světovými trhy, ale i produkty které málem způsobily pád Wall Streetu v letech 2008 – 2009.

Dokument ukazuje, jak je svět finančnictví stále více závislý na matematických modelech, které vyčíslují a simulují chování lidí a finančního trhu. Dnes jsou kvanti alfa a omega nového trendu frekvenčního programování, kdy se nákup a prodej děje doslova ve zlomcích sekundy. Tyto nákupy pochopitelně nejsou řízeny skutečnou hodnotou akcie dané společnosti, ale jsou založeny čistě na drobých oscilacích jejich ceny.

Jaká jsou rizika obchodování s vyloučeným lidským elementem, který by mohl případný nekontrolovatelný pád zastavit vlastním zdravým rozumem lze jen stěží odhadnout. Bohužel se obávám, že v zhledem k trendu zalepování problémů finančními injekcemi se o případných rizicích velmi brzy dozvíme z první ruky.

16) Inside Job (2010) – Finanční krize

            Na Cenu Akademie nominovaný režisér Charles Ferguson (Konec v nedohlednu) uvádí finanční krize, první film, který odhaluje šokující pravdu, jež se skrývá za ekonomickou krizí z roku 2008. Globální finanční kolaps přišel na dvacet bilionů dolarů, miliony lidí připravil o práci a jejich domovy. Pomocí rozsáhlého výzkumu a rozhovorů s významnými finančními odborníky, politiky a novináři finanční krize hledá stopy vzestupu loupeživého průmyslu a odhaluje zhoubné vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky.

17) Wall Street – Money never sleeps (2010) – Wall Street: Peníze nikdy nespí

            Gordon Gekko (Michael Douglas), bývalý finanční žralok, kterého pojistné podvody a praní špinavých peněz dostaly před 23 lety za mříže, stojí před branami věznice jako změněný a možná i lepší člověk. Jeho vyhlídky nejsou nijak růžové, skrz prsty se na něj dívají nejen jeho bývalí kolegové, ale i dcera Winnie (Carey Mulligan), která s ním záměrně zpřetrhala všechny vazby. Jistým mostem k dceři by se mohl stát její snoubenec Jacob (Shia LaBeouf), který nápadně připomíná postavu Charlieho Sheena z prvního dílu. Také je to mladý finanční dravec připravený chytit šanci za pačesy a už ji nepustit. Vydělává pohádkové peníze ve společnosti svého mentora Louise Zabela (Frank Langella), jenže série falešných obvinění firmy z obrovských dluhů vedou k hlubokému propadu jejích akcií. Na dno tak padne i Jacob, který se vypraví na přednášku svého potenciálního tchána, v níž napravený hříšník předjímá příchod světové finanční krize. Po přednášce Jacob Gekka vyhledá a uzavře s ním zvláštní dohodu. Gekko využije svých dávných kontaktů a pomůže mu zjistit, kdo a proč zničil firmu jeho chlebodárce. A Jake mu na oplátku proklestí cestu k jeho dceři. Klíčová otázka ovšem zní: Dá se Gordonu Gekkovi skutečně věřit?

18) Too Big to Fail (2011) – Velká krize

Intimní náhled na epochální finanční krizi na Wall street v roce 2008. S ministrem financí Henrym Paulsonem v centru dění, kamera nahlédne i za zavřené dveře a vyzvihne symbiózu mezi Wall Street a Washingtonem.

Na začátku 21. století byla Wall Street v rozpuku a oslavovala rekordně vysoké bonusy, mnohamilionové platy a rostoucí trh s nemovitostmi. Jenže v roce 2008 se najednou všechno zhroutilo. Na podzim zažil americký finanční systém po letech deregulace volný pád, spolu se všemi více či méně výhodnými hypotékami. Přese všechny varovné signály nikdo nevěřil, že by finanční instituce mohly být v ohrožení. Trh se propadal hlouběji a hlouběji a začalo být jasné, že banky jsou příliš velké na to, aby vyhlásily bankrot. Hrozba však přišla z jiné strany a globální katastrofa byla na dosah, v měřítku, které se nikdo neodvážil ani předpokládat.

19) Margin Call (2011) – Den před krizí

Thriller ze světa velkých peněz vypráví příběh klíčových postav investiční firmy v průběhu jednoho z prvních dnů finanční krize, jež se rozpoutala roku 2008. Když nezkušený finanční analytik Peter Sullivan (Zachary Quinto) odhalí informace, které mohou jeho firmu poslat ke dnu, vyvolá tím řetězec rozhodnutí – finančních i morálních – a katapultuje životy všech zainteresovaných na pokraj katastrofy. Pomocí skvěle vykreslených lidských charakterů film Margin Call ukazuje, že nic není jen černé, nebo bílé. V dalších rolích fascinujícího debutu scenáristy a režiséra J. C. Chandora se představují Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Stanley Tucci a Demi Moore. Margin Call nabízí neúprosný a odvážně autentický pohled na finanční průmysl a jeho aktéry ve chvíli, kdy stojí před rozhodnutími, která utvářejí budoucnost celého světa.

20) Limitless (2011) – Všemocný

Eddie Morra (Bradley Cooper) je zlenivělý spisovatel, kterému se začíná hroutit svět. Chtějí ho vyhodit z práce a rozchod s přítelkyní Lindy (Abbie Cornish) ho jen utvrdí v přesvědčení, že jeho život je v troskách a budoucnost nemůže přinést nic než další zklamání. To se ale změní ve chvíli, kdy Eddieho navštíví jeho starý přítel z dětství, Vernon (Johnny Whitworth). Nabídne mu pilulky NZT – utajovanou drogu, která umožňuje využívat mozek na 100 % a dodává člověku extrémní sebevědomí. Eddie se nechává zlákat neodolatelnými účinky NZT a naprosto droze propadne. Najednou je schopen využívat informace s ohromnou efektivitou. Vše, co kdy viděl, slyšel a přečetl, zvládá zpracovat a zužitkovat. Neustálá stimulace drogou ho katapultuje mezi elitu finančního sektoru. Jeho nadlidský výkon a úspěch přitáhne pozornost finančního magnáta Carla Van Loona (Robert De Niro), který v drogou posíleném Eddiem vidí příležitost, jak vydělat miliardy. Zázračná droga má ale nebezpečné vedlejší účinky a Eddie se ocitá v ohrožení života. Musí se skrývat, nájemní vrazi jsou však stále blíž. Podaří se mu uniknout, nebo doplatí na zrádnou představu, že ho droga učiní všemocným?

21) The Wolf of Wall Street (2013) – Vlk z Wall Street

Film Vlk z Wall Street přináší podívanou z doby, kdy na Wall Street vládla pravidla Divokého Západu. Jen místo pistolníků na koních se tu prohánějí jachty a nahé blondýny a místo prachu nad prérií víří vzduchem bankovky. Někdy dokázal vydělat i 12 milionů dolarů za pouhé tři minuty. A peníze uměl také pěkně roztáčet. V jeho kancelářích běžně defilovala nahá dívčí dechovka, šňupaly se velehory kokainu, pořádaly se závody v házení trpaslíky, opice jezdily na kolečkových bruslích a se svou ženou souložil na matraci ze samých bankovek. Když mu v Londýně na večírku došly drogy, vzbudil svou newyorskou sekretářku, aby mu je poslala soukromým tryskáčem. Po každém velkém mejdanu ale přichází i odpovídající kocovina. Zvlášť, pokud kouzlení s akciemi je více než jen kreativní. FBI vás pak chce zatknout a mnoho dalších se chce pomstít.

22) Equity (2015) – Rovnost

Zkušená investiční bankéřka Naomi Bishopová se ze všech sil snaží vystoupat na vrchol kariérního žebříčku v soutěživém prostředí firmy na Wall Street. Podaří se jí zavést novou kontroverzní technologii IPO ve světě vzpamatovávajícím se z finanční krize, kde sice platí přísná pravidla a loajálnost je podezřelá, ale tlak na to vydělat „velké peníze“ nijak nepolevil. Snímek ROVNOST pojednává o ženách na Wall Street. Je to drama z prostředí Wall Street, které se však netočí kolem trestné činnosti nebo katastrofy. Zaměřuje se právě na ženy, které jsou obdařeny soutěživostí a ambicemi a vyžívají se ve vyjednávání a strategiích. Zároveň ale musejí pečlivě vyvažovat každou oblast svých životů, profesních i soukromých, aby v této hře obstály. Film byl zrežírován, napsán, produkován a financován ženami – je výsledkem spolupráce žen v zábavním průmyslu a vedoucích představitelek finančního sektoru – skutečných žen z Wall Street. Ty se rozhodly do tohoto díla investovat, neboť chtěly jeho prostřednictvím odvyprávět svůj příběh.

23) Betting on Zero (2016)

Betting on Zero je americký dokumentární film z roku 2016, který režíroval Ted Braun. Zkoumá tvrzení, že Herbalife je pyramidovou hrou a sleduje krátkou investici Billa Ackmana do Herbalife, což je zdánlivě miliardová sázka na to, že se společnost brzy zhroutí.

24) Team Spirit (2016) – Outsider

Jerôma Kerviela, jednatřicetiletého makléře, jehož rizikové obchody v roce 2008 málem položily banku Société Générale a dost možná i celosvětový finanční systém, známe všichni. O dva roky později byl odsouzen k pěti letům vězení, z toho třem nepodmíněně, a k nejvyššímu odškodnému, které kdy musel jednotlivec splácet – 4,9 miliard eur! Ale co o Jérômovi vlastně víme? Když tento mladý Bretonec v roce 2000 nastupoval do banky na nevýznamnou pozici, nikdo netušil, že o pět let později bude pracovat jako makléř. Jérôme Kerviel si svůj postup a místo zasloužil. Učil se velmi, velmi rychle.

25) Becoming Warren Buffett (2017) – Život Warrena Buffetta

S čistým jměním přesahujícím 60 miliard dolarů je Warren Buffett vskutku zcela výjimečným miliardářem. Dnes šestaosmdesátiletý legendární investor stále žije ve skromném příbytku v Omaze a i nadále se sám vozí každé ráno do kanceláře, odkud řídí Berkshire Hathaway, čtvrtou největší akciovou společnost na světě. Ovšem ještě překvapivější než Buffettův prostý životní styl a skromná povaha je jeho příkladné morální založení. Stejné zásady slušného chování a bezúhonnosti, které mu pomohly vydělat jmění, ho přiměly rozdat značnou část majetku v největší dobročinné akci všech dob. Dokument v režii uznávaného filmového tvůrce Petera Kunhardta mapuje proměnu ctižádostivého, čísly posedlého chlapce z Nebrasky, v jednoho z nejbohatších a nejuznávanějších lidí na světě – a zachycuje hrdiny, kteří mu na jeho cestě pomohli.

26) Banking On Bitcoin (2017)

Banking On Bitcoin je dokument, který do značné míry vysvětluje vše o bitcoinu a poskytuje hluboký vhled do tohoto jevu. Dokument Banking on Bitcoin vysvětluje základy bitcoinu, kde a kým byl založen a proč identita tvůrce stále zůstává záhadou.

27) The China Hustle (2018)

China Hustle je finanční dokument z roku 2017, který produkoval Magnolia Pictures a režíroval Jed Rothstein. Dokument odhaluje systematické a formální desítky let trvající podvody s cennými papíry ze strany čínských společností kótovaných na americkém akciovém trhu.

28) Billions (2016-2020) – Miliardy

Držitelé cen Emmy® a Zlatý glóbus® Paul GiamattiDamian Lewis excelují ve spletitém dramatu o mocenské politice v newyorském světě velkých financí. Mazaný a protřelý státní zástupce Chuck Rhoades (Giamatti) se dostane do ostrého střetu s geniálním, ambiciózním králem spekulativních investičních fondů Bobbym „Axe“ Axelrodem (Lewis). Oba využívají veškeré své moci, vlivu a taktik, aby se navzájem přechytračili. V tomhle aktuálním, provokativním seriálu jde totiž o miliardy.

Zdroje:
www.csfd.cz – Česko-Slovenská filmová databáze.
www.imdb.com – Zahraniční filmová databáze.

***

Pokud rád čteš mé příspěvky a komentáře k tématu burzy, dej si „do lajku“ facebookovou stránku Investování pro všechny. Tak Ti neunikne ani jeden článek ode mne. Děkuji pěkně.

Investovani pro vsechny Facebook Ebooky Podívej se na nabídku mých elektronických knih o investování a tradingu.

Tags: , , , ,