fbpx

Pár slov ke grafu z minula

Úspěch není náhoda. Úspěch je volba!

Pár slov ke grafu z minula

Našlo se několik lidí, kteří nerozuměli mému předchozímu příspěvku.

V grafu, který jsem uvedl, jsem nechtěl prezentovat, co se stane a jak dlouho to bude probíhat. Copak mám nějakou věšteckou kouli? Nikdo nevíme, co bude. Nebo ano?

Takže proto nesouhlasím ani s názory „Tehdy tam byla přece druhá světová válka, jak to můžete srovnávat?“. No ano, byla. To já moc dobře znám historii. Ale tento názor zněl, jakoby trhy měly už navždy jenom růst. I v roce 2008 propadl trh o více než 50 %. Už jste zapoměli? Potom je nejvyšší čas si tohle zopakovat!

Hodněkrát byl zmíněn FED, že propady nedovolí. Dokonce zazněl názor s přesným číslem, že FED nedovolí propad akciových trhů více jak 50 %. Jak tohleto může někdo vědět? Ale ano, FED uměle zabraňuje propadům trhu.

Grafem jsem chtěl nastínit to, na jaká čísla by se index S&P 500 dostal, kdyby přišla nějaká větší korekce, krize, nebo bleskový výplach (šlo mi opravdu jen o čísla – nic víc). Ale abych tedy připojil i svůj názor, tak si myslím, že FED rozhodně nestihne reagovat rychle (přecejen, než si všichni kamarádi nachystají peníze k levnému nákupu akcií, to chvíli potrvá). Ale emoce, nejistota a panika. To je to, co by zde hrálo klíčovou roli a trhy by klidně mohly bleskově spadnout o 90 %. A tak jsem chtěl jen ukázat, na jaká čísla bychom se dostali, protože S&P 500 na 600 bodech je pro mnoho znás nepředstavitelné. Nic více jsem grafem nechtěl demonstrovat.

Z uvedeného příkladu je ale k ponaučení, aby lidé nenakupovali akcie na páku a za veškeré peníze. Pokud je chtějí držet dlouhodobě, tak je potřeba mít dostatečný finanční polštář, aby jim podobné výplachy nesmazaly účet, protože by došlo k Margin Callu.

A ještě tak na okraj. Samozřejmě, že tehdy, ve třicátých letech minulého století, Velká hospodářská krize ovlivnila celý svět. Životy stovek miliónů lidí. Ale my jsme investoři. Dnes, v 21. století. My chceme být na takové „krize“ připraveni a využít je.

A proto už v příštím článku konečně srovnám různé metody pasivního investování i v takovém období, jako bylo po Velké hospodařské krizi. V období, kdy nové All Time High na akciový trh (měřen indexem S&P 500) přišlo po více než 25 letech.

***

Pokud rád čteš mé příspěvky, komentáře k tématu burzy, dej si “do lajku” facebookovou stránku Investování pro všechny. Tak Ti neunikne ani jeden článek ode mne. Děkuji pěkně.

Tags: , , , ,

Jedna odpověď

  1. […] Také jsem si musel obhájit, co jsem vlastně tím grafem chtěl říci. Jde mi jen o vytvoření modelu, kdy se trh propadne o 90% a dále bude několik let stagnovat, nebo se pomalu zvedat, než překoná své All Time High (historické maximum). […]

Diskuze je uzavřena.