fbpx

Vnitřní hodnota (Intrinsic Value)

Úspěch není náhoda. Úspěch je volba!

Vnitřní hodnota (Intrinsic Value)

Když mluvíme o vnitřní hodnotě opčního prémia, tak mluvíme o cenovém rozdílu mezi aktuální cenou akcií a realizační cenou (strike cenou).

Když opční obchodník koupil call opci na realizační ceně 100 a podkladové aktivum se právě obchoduje za 104 USD, mohl obržet například prémium 5.50 USD. Protože je aktuální cena podkladového aktiva 104 USD, tak je vnitřní hodnota ve výši 4 USD z celkového prémia 5.50 USD.

Opční obchodník z našeho příkladu zaplatil opční prémium 5.50 USD  předem, a proto jeho bod zvratu (breakeven – kdy nevydělá, ani neprodělá) bude na ceně podkladového aktiva 105.50.

Znát velikost vnitřní hodnoty opce je duležité. To proto, že pokud je velikost prémia tvořená převážně vnitřní hodnotou, tak ziskovost bude dána  zejmena pohyby ceny podkladového aktiva. Proto se říká, že velká vnitřní hodnota opčního prémia je synchronizována s cenou podkladového aktiva.

***

Tento článek je vyňat z knihy Chceš pochopit opce?, kterou jsem napsal na žádost několika z vás. Pokud si ji chceš celou přečíst už dnes, stáhni si celou knihu ZDARMA kliknutím na její obálku níže.