fbpx

Opce v penězích (In the Money)

Úspěch není náhoda. Úspěch je volba!

Opce v penězích (In the Money)

ITM opce, tedy opce v penězích, má naopak od ATM opce svoji vnitřní hodnotu. Ale i časovou.

Pokud jsme vlastníky call opce (koupili jsme si ji) a jsme s opcí takzvaně v ITM, tak to znamená, že máme příležitost tuto opci vyhodně uplatnit a obdržet podkladové aktivum za realizační cenu.

Naopak pokud jsme vlastníky put opce (koupili jsme si ji) a je tato naše opce v ITM, znamená to, že můžeme opci uplatnit a stát se prodejci podkladové aktiva za cenu vyšší (realizační cenu), než je aktuálně obchodovaná cena.

Tak ještě jednou – call opce je v ITM, pokud je tržní cena podkladového aktiva vyšší než realizační cena a put opce je v ITM, pokud je tržní cena podkladového aktiva pod realizační cenou.

ITM opce mají nejvyšší prémia – nejvyšší opční ceny.

Chceš konkrétní příklad, že? A tak tedy, když nakoupíme call opci na realizační ceně 75 a aktuálně se podkladové aktivum obchoduje za 100 USD, tak to znamená, že nakupujeme call opci v penězích (v ITM).

Stejně tak, pokud nakupujeme put opci u stejného podkladového aktiva na realizační ceně 118, tak nakupuje put opci v penězích
(v ITM).

ITM call opce mají realizační ceny nižší, než je tržní cena podkladového aktiva.
ITM put opce mají realizační ceny vyšší, než je tržní cena podkladového aktiva.

***

Tento článek je vyňat z knihy Chceš pochopit opce?, kterou jsem napsal na žádost několika z vás. Pokud si ji chceš celou přečíst už dnes, stáhni si celou knihu ZDARMA kliknutím na její obálku níže.