fbpx

Opce na penězích (At the Money)

Úspěch není náhoda. Úspěch je volba!

Opce na penězích (At the Money)

Začnu popisováním opce na penězích. Zpravidla se setkáš s anglickým názvem At the Money (odtud zkratka ATM). Realizační cena opce je v tomto případě totožná (resp. blízká) s aktuální tržní cenou podkladového aktiva. Řecké písmeno Delta takové ATM opce má hodnotu +0.50 pro ATM call opce a hodnotu -0.50 pro ATM put opce.

Cena ATM opcí je velmi citlivá na změny implikované volatility podkladového aktiva (Vega) a jsou taktéž velmi citlivé na změny úrokových sazeb (Rho).

ATM opce mají nejvyšší Gamma hodnotu a nejvíce zápornou hodnotu Theta. Vrať se do kapitoly řeckých písmen, co to pro Tebe znamená[1].

Call i put opce mohou být současně ATM. Například když se akcie  společnosti Kyndryl budou na burze obchodovat za cenu 100 USD, tak jejich ATM call opce bude 100 a ATM put opce bude taktéž 100.

ATM opce nemají vnitřní hodnotu (100 – 100 = 0). Stále budou mít ale hodnotu vnější (časovou).

ATM opce jsou pro opční obchodníky velmi aktraktivní v okamžiku, kdy očekávají velký pohyb ceny podkladového aktiva. Sám ATM opce v těchto okamžicích obchoduji.

ATM opce je opce s realizační cenou nejblíže aktuální ceně podkladového aktiva.

[1] OK, řeknu Ti to. Vysoká hodnota gamma má za následek to, že hodnota delta bude rychle klesat, pokud se cena podkladového aktiva začne měnit a Theta, která určuje časový pokles, bude mít nejvyšší úbytky právě u ATM opcí

***

Tento článek je vyňat z knihy Chceš pochopit opce?, kterou jsem napsal na žádost několika z vás. Pokud si ji chceš celou přečíst už dnes, stáhni si celou knihu ZDARMA kliknutím na její obálku níže.