fbpx

Řecká písmena podrobněji – Gamma (Γ)

Úspěch není náhoda. Úspěch je volba!

Gamma (Γ)

Gamma reprezentuje míru změny mezi Deltou opce a cenou podkladového aktiva. Gamma udává, o kolik by se měla změnit Delta, když se změní cena podkladového aktiva o 1 dolar.

Čistě hypoteticky předpokládejme, že opční obchodník má koupenu call opci s Deltou o hodnotě 0.40 a Gammou o hodnotě 0.10. Podkladové  aktivum se při nákupu takové call opce obchoduje za 567 USD. Pokud se obchodovaná cena podkladového aktiva zvýší o jeden dolar, na 568 USD, resp. sníží o jeden dolar, na 566 USD, tak by se měla Delta koupené call opce zvýšit na hodnotu 0.50, resp. snížit, o 0.10 na hodnotu 0.30.

Sledováním Gammy se určuje stabilita Delty opce. Zkrátka vyšší hodnoty Gammy Ti mohou naznačit, že Delta by se mohla radikálně měnit již při relativně malých změnách ceny podkladového aktiva.

Gamma je vyšší u opcí, které jsou na penězích (At the Money) a nižší u opcí, které jsou v penězích (In the Money) nebo mimo ně (Out of the Money).

Hodnoty Gammy jsou menší dále od data expirace opčního kontraktu.  Z toho můžeš vyvodit, že opce, které mají delší expiraci, jsou méně citlivé na změně Delty. Jak se blíží expirace, tak se hodnoty Gamma zvětšují, protoze změna cen podkladového aktiva má větší dopad na hodnotu Gammy.

***

Tento článek je vyňat z knihy Chceš pochopit opce?, kterou jsem napsal na žádost několika z vás. Pokud si ji chceš celou přečíst už dnes, stáhni si celou knihu ZDARMA kliknutím na její obálku níže.