fbpx

Nákup put opce

Úspěch není náhoda. Úspěch je volba!

Nákup put opce

U nákupu put opcí obchodník věří, že tržní cena podkladového aktiva klesne pod realizační cenu v den expirace, nebo před datem expirace.

Držitel put opce může akcie podkladového aktiva kdykoliv prodat za uvedenou realizační cenu. Jelikož kupující put opcí chtějí, aby se cena podkladového aktiva snížila, je nákoupená put opce zisková tehdy, když cena podkladového aktiva klesne pod realizační cenu (strike cenu). Pokud se podkladové aktivum skutečně obchoduje pod realizační cenou, tak kupující put opce má zpravidla zájem put opci uplatnit. Po uplatnění se mu otevře tzv. short (prodejní pozice) na podkladovém aktivu za realizační cenu (strike cenu). Obchodník je tak v zisku a obchod může uzavřít.

I za nákup put opce musíš zaplatit opční prémium. Proto je Tvůj konečný zisk ponížen o toto zaplacené prémium.

Pojďme si nákup put opce hodit do konkrétních čísel.

Předpokládejme, že akcie společnosti AMD se obchodují za cenu 143.51. Máš provedenu analýzu, že akcie jsou poměrně nadhodnocené a jejich férová cena je někde kolem 115 USD za akcii. Rozhodneš se proto koupit put opci s delší expirací, dejme tomu za tři měsíce, na realizační ceně 140. Za takovou put opci zaplatíš nemalé peníze jejímu vypisovateli. Dejme tomu, že za prémium zaplatíš 14.85 USD za akcii, tudíž 1485 USD za celou put opci.

Co se teď bude dít?

Tvým zajmem je, aby se cena akcií společnosti AMD propadala. Nejlépe co nejdříve. Pokud se dostane na cenu 118.68 USD, tak zřejmě nebudeš čekat do expirace Tvé opce. Opci uplatníš. Prodejci přikážeš, aby Ti okamžitě dodal do shortu akcie za 140 USD. Máš na to právo. Budeš tak okamžitě v otevřeném zisku 2132 USD mínus zaplacené prémium 1485 USD. Tj. otevřený čistý zisk 647 USD. Této pozice se můžeš okamžitě zbavit a zisk 647 USD realizovat.

Uplatňovat své právo na prodej akcií ale nemusíš. Můžeš svou koupenou opci také prodat. A možná to bude pro Tebe ještě výhodnější, protože Tvá opce má jako součást své hodnoty stále nějakou časovou hodnotu. Za prodej opce můžeš dostat klidně 2450 USD, kde vnitřní hodnota by byla 2132 USD a časová 318 USD. Když odečteš prémium, co jsi zaplatil (1485 USD), tak je Tvůj realizovaný zisk 2450 – 1485 = 965 USD. A to je podstatně lepší.

Pokud akcie v den expirace budou nad Tvou realizační cenou 140, tak pro Tebe tento Tvůj opčí obchod končí a přícházíš nenávratně o 1485 USD, které jsi zaplatil prodejci opce.

Závěrem u nákupu put opce bych rád zmínil, že hodnota nakoupené put opce se bude zvyšovat, když bude klesat cena podkladového aktiva. Hodnota put opce naopak bude klesat, když cena podkladového aktiva na burze bude růst. Riziko obchodníka, který nakupuje put opce je pouze ve velikosti zaplaceného prémia, pokud opce vyprší bezcenná.

Nákupem put opcí můžeme ochránit své aktuální portfolio proti ztrátám.

***

Tento článek je vyňat z knihy Chceš pochopit opce?, kterou jsem napsal na žádost několika z vás. Pokud si ji chceš celou přečíst už dnes, stáhni si celou knihu ZDARMA kliknutím na její obálku níže.