Nákup call opce

Úspěch není náhoda. Úspěch je volba!

Nákup call opce

Jak jsem již dříve napsal, call opce povolují jejich držiteli koupit podkladové aktivum za stanovenou realizační cenu (strike cenu) a to až do data  expirace. Držitel call opce ale nemá povinnost podkladové aktivum koupit. Veškeré riziko, které držitel call opce nese je omezeno na velikost zaplaceného prémia. Kolísání ceny podkladového aktiva nemá na toto  riziko vliv.

Kupující call opce jsou býci. Věří, že cena podkladového aktiva vzroste nad realizační cenu před vypršením opčního kontraktu. Pokud cena  podkladového aktiva vyroste nad realizační cenu dříve, než nastane expirace opčního kontraktu, může obchodník opci uplatnit. Tím nakoupí akcie za realizační cenu opce (strike cenu) a když je okamžitě prodá za aktuální tržní cenu, tak realizuje zisk. Tento zisk je ponížen o zaplacené opční prémium.

Pokud se však cena podkladového aktiva do data expirace nedostane nad realizační cenu, tak opce vyprší tzv. bezcenná. Tento pojem „vyprší bezcenná“ si zapamatuj. Jako držitel call opce nejsi povinen akcie koupit, ale přijdeš o peníze, které jsi za opční prémium zaplatil.

Chceš si trochu započítat? Představ si, že akcie společnosti Metaverse se obchodují za cenu 99.24. Když koupíš call opci na realizační ceně 100, tak za to zaplatíš nějaké opční prémium. Dejme tomu 50 dolarů. Cena akcií začne růst. Zbývá několik týdnů do expirace a ty se rozhodneš uplatnit svou call opci, když se podkladové aktivum právě obchoduje za cenu 103.38. Budeš okamžitě majitelem 100 ks akcií (vzpomeň si, jeden kontrakt obsahuje zpravidla 100ks podkladového aktiva) za cenu 100. Pokud chceš realizovat zisk, můžeš akcie ihned prodat. Než se k prodeji akcií rozhoupeš a nebo než příkaz k prodeji akcií z platformy odešleš, může se cena podkladového aktiva ještě změnit. Dejme tomu, že se sníží na 103.12. Tvůj hrubý zisk z tohoto obchodu potom bude 103.12 mínus 100 za jeden kus akcie. Tzn. 3.12 USD na akcii. Jelikož jsi byl ale držitelem 100 ks akcií, tak je celkový hrubý zisk 312 USD. Nicméně nezapomínej ještě na jednu věc. Za call opci jsi zaplatil při jejím nákupu opční prémium 50 USD. Proto je Tvůj čistý zisk za tento obchod 262 USD. Poplatky za transakce brokerovi neuvažuji (bylo by to do 2 dolarů u Interactive Brokers). Neuvažuji ani 15 procetní daň, kterou za obchod musíš odvést.

Co když se ale cena podkladového aktiva v čase blízko expirace bude obchodovat pod Tvou realizační cenou? Řekněme za 96.53? V tomto případě je rozumné nechat opci vypršet jako bezcennou – nebudeš uplatňovat své právo na nákup akcií za 100 USD. Takto ztratíš pouze zaplacené prémium 50 USD. Kdybys opci uplatnil před dnem expirace opce a závěrečná cena podkladového aktiva v den expirace opce vyrostla například na 97.12, měl bys otevřen long obchod se 100 ks akcií společnosti Metaverse a po dni expirace by tento obchod měl otevřenou ztrátu 288 USD. Absolutní ztráta by byla ještě o zaplacené prémium vyšší. Co je pro Tebe přijatelnější? Ztratit jen prémium, nebo vysedávat ztrátu a doufat v lepší zítřky virtuální reality, kterou se společnost Metaverse zabývá? Rozhodnout se musíš sám.

***

Tento článek je vyňat z knihy Chceš pochopit opce?, kterou jsem napsal na žádost několika z vás. Pokud si ji chceš celou přečíst už dnes, stáhni si celou knihu ZDARMA kliknutím na její obálku níže.